30 Kasım 2011 Çarşamba

30 Kasım 2011


Bulgaristan’da Sendikaların 
Büyük Protesto Gösterisi

Bulgaristan’ın en büyük işçi sendikaları konfederasyonu Sofya'da bugün büyük bir protesto gösterisi düzenledi.

Bulgaristan'da hükümetin ekonomik krizle mücadele önlem paketine karşı protesto gösterileri ve grevler giderek yayılıyor.
Ülkenin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu Podkrepa (Dayanışma) ve Bağımsız Sendikalar Birliği (KNSB) Sofya'da bugün büyük bir protesto gösterisi düzenledi.
Ülkenin dört bir tarafından gelen yaklaşık 15 bin işçi parlamento meydanındaki protesto gösterisinde pankart ve sloganlarla hükümetin istifasını istedi.
Protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, ekonomik krizi önlem paketi çerçevesinde emeklilik yaşının yükseltilmek istendiği belirtilerek hükümetin, zaten zor durumda olan işçileri açlık ve sefalete sürüklediği ileri sürüldü. Hükümetin ekonomik krizle mücadele programı çerçevesinde hazırladığı yasa tasarısında erkeklerde 63, kadınlarda ise 60 olan emeklilik yaşının birer yıl artırılması öngörülüyor.
Sıkı güvenlik tedbirleri altında gerçekleşen gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.
Bu arada sendikaların protesto gösterisine destek veren çiftçiler de ülkenin Türkiye, Yunanistan ve Romanya sınırındaki gümrük kapılarını traktör ve ağır iş makineleri ile kuşattı. Yaklaşık iki saat süren eylem sırasında sınır kapılarında trafik durdu.
Kaptan Andreevo sınır kapısında çiftçilerin eylemleri yüzünden geçiş yapamayan tırların oluşturduğu kuyruk 10 kilometreye ulaştı.
Bulgaristan'ın Türkiye, Yunanistan ve Romanya sınır kapılarında trafik hala tek şerit üzerinden sağlanabiliyor.
Çiftçiler 2012 bütçesinde tarım sektörüne ayrılan destek primi payının azaltılmasına karşı çıkıyorlar. Trakya Buğday Üreticileri Birliği Başkanı Krasimir Avramov, hükümetin destek primlerini artırma kararı almasına kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.
Kaynak 30 Kasım 2011 http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=7913

Aşırı Milliyetçi 
 ATAKA Partisinde Çözülme
ATAKA partisinin lideri Siderov'un üvey oğlu, ATAKA'dan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Dimitar Stoyanov, partinin seçim mağlubiyetini gerekçe göstererek, Siderov'un bir an önce görevinden istifa etmesini istedi.

Bulgaristan'da, parlamentoda grubu olan aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, ülkede 23 Ekim'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde fiyaskodan sonra kendi ailesinden de darbe yedi.
Siderov'un üvey oğlu, ATAKA'dan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Dimitar Stoyanov, partinin seçim mağlubiyetini gerekçe göstererek, "Volen Siderov bir an önce görevinden istifa etmeli" dedi.
Parlamento grup toplantısında söz alan Stoyanov, nüfusu 7,3 milyon olan Bulgaristan'da ATAKA adına cumhurbaşkanı aday olan üvey babası Siderov'un sadece 122 bin oy alarak ikinci tura bile yükselemediğini söyledi.
Popülist çizgide politika yapmaya çalışan Siderov'un verilen oyların yüzde 3,64'ünü alabildiğini anımsatan Stoyanov, "Aynı tarihte yapılan cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimde ATAKA'nın uğradığı felaketin sorumluluğu Siderov tarafından üstlenilmeli" dedi.
Toplantıya katılan diğer ATAKA milletvekilleri de partinin son seçimde büyük oy kaybına uğradığını dile getirdi.
"STOCKHOLM SENDROMU"?
Siderov'un desteğiyle AP milletvekili olan Stoyanov, üvey babasının aylardır annesi ile birlikte yaşamadığını da itiraf etti. bTV adlı en büyük özel TV kanalı, Siderov'un kendisinden 26 genç olan ATAKA milletvekili Denitza Gadjeva ile duygusal ilişki yaşadığını öne sürdü.
Stoyanov bTV'ye açıklamasında, geçmişte Siderov'a hayran olduğunu ancak "zamanla ayıldığını" söyleyerek, "Kurbanların onları rehin alan kişilere bağlandığı gibi ben de Stockholm sendromuna kapılmıştım. Artık Siderov'un tutarsız politikasına kesin olarak son verilmeli" diye konuştu.
Siderov'un istifasının Aralık ayında yapılacak partinin genel kurul toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.
Sürekli skandallarla sarsılan ATAKA partisinin parlamento grubundaki sorunlar yüzünden geçen hafta milletvekili Tzveta Georgieva da gruptan ayrılmış, böylece ATaKA'nın 240 sandalyeli parlamentodaki grubunda üye sayısı 15'e inmişti.
ATAKA partisi, ülkede 2009 yılında yapılan son parlamento seçiminden sonra Başbakan Boyko Borisov'un kurduğu azınlık hükümetine koşulsuz destek vermiş, ancak Sofya'da 20 Mayıs'ta Cuma namazına toplanan cemaate karşı Siderov'un öncülüğünü yaptığı ırkçı eylem ATAKA'nın iktidardaki GERB (Arma) partisi ile yaptığı işbirliğini sona erdirmişti.
Kaynak 30 Kasım 2011 http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=7914

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder