9 Şubat 2012 Perşembe

Yunanistan'da Ekonomik Durum

                      Yunanistan, Troyka ile Anlaştı

Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu, Ulusla arası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsünden oluşan Troyka ile yürüttüğü 2′nci kredi anlaşması tamamlandı.
Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu, Ulusla arası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsünden oluşan Troyka ile yürüttüğü 2′nci kredi anlaşması tamamlandı. Yeni kredi anlaşmasında Troyka’nın alınmasını istediği 17 ana önlemin tamamı, koalisyonu oluşturan 3 parti liderinin dün gece yarısı sona eren toplantısında kabul edildi. Ek emekli ve imtiyazlı maaşlarının kesintiye uğraması konusunda ise anlaşma sağlanamadı. Atina’dan emekli aylıklarından kesinti ile sağlanacak 300 milyon Euro’yu, başka önlemleri hayata geçirerek bulması istendi.
Yunanistan’ın Troyka ile bıçak sırtında yürüttüğü müzakerelerde sona gelindi. Yeni Memorandum’a ilişkin nihai metini görüşmek üzere dün toplanan Başbakan Lukas Papadimos başkanlığındaki toplantıya PASOK lideri Yorgo Papandreu, Yeni Demokrasi lideri Andonis Samaras ve Laos lideri Yorgos Karacaferis katıldı. Dün 17: 00′da başlayan toplantı, gece yarısı sona erdi. Eklerle birlikte 50 sayfayı bulan ve 2015 yılı sonuna kadar uygulanacak önlemlerin yer aldığı nihai metine koalisyon liderleri ‘evet’ dedi. Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, liderlerin emekli aylıklarındaki kesinti dışında anlaşma metninde yer alan verdikleri vurgulandı.
Sadece ek emekli maaşlarında yapılacak yüzde 15′lik kesinti ile bin 200 Euro’nun üzerinde maaş alan emeklilerin aylıklarında yapılacak yüzde 15′lik önleme şerh koydu. Parti liderleri, Başbakan Papadimos’a bu uygulamada düzeltme yapması için görevlendirdi. Emekli aylıklarında yapılacak kesinti yerine savunma harcamalarından ilave kesinti yapılması senaryosu öne çıkıyor. Bu arada Troyka, Yunan hükümetine emekli aylıklarından yapılacak kesinti ile sağlanacak 300 milyon Euro’yu 15 günde bulma süresi verdi.
2015 yılına kadar Yunanistan’dan 14 milyar Euro’luk (GSMH’nın yüzde 6,5′i) Mali önlem alınması karara bağlandı. 2012′de bunun 3 milyarı kamu harcamalarından yapılacak tasarruf ile sağlanacak.
Öte yandan Troyka Atina’ya bir iyilik daha yaptı ve 2014′te bütçe açığını yüzde 3′e indirme şartını 2015 yılı sonuna erteledi.
Bugün emekli maaşlarıyla ilgili pürüzün de giderilerek bu akşam yapılacak Eurogroup toplantısında anlaşmanın kabul edilmesi bekleniyor. Bu arada Yunanistan’ın 100 milyar Euro’luk borcunu silmeyi öngören tahvil değişimi anlaşması (PSI) da sonuçlandı. Yeni tahvillere yüzde 3,4′lük faiz uygulanacak. Her iki anlaşmanın da Pazar günü Yunan parlamentosunda acilen onaylanması bekleniyor.
Önlemler Şöyle:
1- Yüzde 15 ek emeklilik maaşlarında kesinti
2- Deniz Kuvvetleri Emekli Sandığı’nda yüzde 7 kesinti
3- Asgari ücretlerde yüzde 22, 25 yaşın altındaki kişilerde ise yüzde 33′lük kesinti. (750 Euro olan asgari ücret brüt 600 Euro’ya inecek.) 4-2015 yılına kadar asgari ücretler dondurulacak.
5- KİT’lerde kadroya alımlar durduruldu.
6- Özel maaş uygulamasında kesinti.
7- 2012′de 15 bin kişi işten çıkarılacak.
8- Vergiden muaf ayrıcalıklar kaldırıldı.
9- Adalarda uygulanan yüzde 6,5′lik düşük Kdv uygulaması sona erdi.
10- Yılsonuna kadar 200 kamu kurum, birim ve kuruluşunun kapısına kilit vurulacak.
11- İşsizlik ödeneği maaşı 450 Euro’dan 360 Euro’ya düşüyor. (1 yıl veriliyor)
(Cihan Haber Ajansı) 09.02.12
Kaynak http://www.batitrakyahaber.net/

    Yunanistan halkını fakirliğe alıştıracak önlemler belli oldu
Yunanistan'ın Avrupa Birliği Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası'ndan oluşan Troyka ile yürütülen 130 milyar Euro'luk yeni kredi anlaşmasında belirlenen önlemler belli oldu.
Manifestoyu çağrıştıran yeni Memorandum'un ayrıntılarının yer aldığı ortak anlaşma metni, koalisyonu oluşturan 3 parti liderine 8 Şubat 2011 Çarşamba günü sabah saatlerinde gönderildi.
Günlerdir "anlaşma ya da iflas" ikilemini Atina'ya dayatan Troyka ile "ateşten gömleği" çağrıştıran yeni kredi anlaşmasına ilişkin müzakerelerde sona gelindi. Başbakan Lukas Papadimos, Troyka ile anlaşmada yer alan önlemlere son şeklini sabaha karşı saat 03'te verdi. Yunanistan'a verilecek 130 milyar Euro karşılığında hayata geçirmesi istenen önlemler, bugün Başbakan Lukas Papadimos ile bir araya gelen koalisyonu oluşturan partilerden PASOK lideri Yorgo Papandreu, Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras ve Laos lideri Yorgos Karaceferis'in katılacağı toplantıda ele alınacak. Görüşmede anlaşma metninin onaylanması bekleniyor.
Halkı Fakirliğe Alıştıracak Önlemler
Yeni Memorandum'a göre brüt 751 Euro olan bekar çalışanın asgari ücreti, yüzde 22 oranında kesintiye uğrayarak brüt 601 Euro olacak. Bir çocuklu bir çalışanın maaşı ise brüt 826 Euro'dan 661'e inecek. Bir çocuklu ve 6 yıllık tecrübesi olan bir çalışanın 963 Euro olan asgari ücreti, 771'e düşecek. Troyka, asgari ücretin düşürülmesi ile birlikte ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancıların çekilebileceğini düşünüyor. Bu uygulamanın krizden çıkışın ön koşulu olan kalkınmayı ateşleyeceği öngörülüyor.
Ana emekli aylıklarında da kesinti olması beklenirken, bu oranın nasıl şekilleneceği anlaşma metni kamuoyuyla paylaşılınca anlaşılacak. Bu konuda 4 alternatifli bir senaryo hazırlandı. Troyka'nın talep ettiği yaklaşık 600 milyon Euro bu kesintilerden toplanacak.
Yeni anlaşmada banka ve KİT'lerde kadrolu çalışanların maaş ve emekli aylıklarında kesinti öngörüyor. Öte yandan eskiden olduğu gibi 6 aylık toplu sözleşme yerine 3 aylık toplu sözleşme uygulaması hayata geçirilecek. Bu arada özel sektördeki 13 ve 14'üncü maaş uygulamasına devam edilecek olması çalışanları rahatlatacak. Bu arada yeni anlaşmada 2012 yılında 15 bin memurun önce yedeğe ardından ise işten çıkarılmasına yeşil ışık yakıldığı belirtiliyor.
Öte yandan 2012 yılı bütçe hedefine ulaşılabilmesi için de 3 milyar Euro'luk ek önlem hayata geçirilecek. Bu kaynak, kamu harcamalarından sağlanacak. Buna göre 1,1 milyar Euro sağlık, 400 milyon savunma, 400 milyon tüketim ve esnek kamu harcamalarından, yaklaşık 250-400 milyon yerel yönetimlere ayrılan kaynaklardan, 45 milyon çok çocuklu ailelere yapılan ödemelerden, 75 milyon Euro ise seçim harcamalarından tasarrufa gidilmesi hedefleniyor.
Anlaşma Acil Koduyla Parlamentoya Geliyor
Yunanistan'ın 20 Mart'ta 14,5 milyar Euro'luk borç ödemesi bulunuyor. Troyka ile anlaşma sağlanamadığı takdirde ülke temerrüde düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Bu arada zamanın çok kısıtlı olması sebebiyle Troyka ile Yunan hükümetinin büyük ihtimalle mutabakata varacakları anlaşma metni, 9 Şubat Perşembe günü toplanacak Eurogroup toplantısında masaya yatırılacak. Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, anlaşma metnine ilişkin bir sunum yapacak. Ülkenin acilen paraya ihtiyacı olması sebebiyle Eurogroup'ta onayladıktan hemen sonra acil koduyla cuma günü Yunan parlamentosuna gönderilecek. Pazar günü ise milletvekillerinin önüne gelecek.
Atina'ya 103 Milyarlık Hediye
130 milyar Euro'luk anlaşma ile birlikte ülkenin kredi sağlayan özel şirketlere olan 206 milyar Euro'luk borcunun yüzde 50'sini silmeyi öngören anlaşmanın da (PSI) aynı gün meclisten geçirilmesi hedefleniyor. Bu rakamın 103 milyar Euro civarında olması bekleniyor. Bu anlaşma uyarınca eski tahvillerin yerine yüzde 50 değer kaybına uğrayacak 30 yıl vadeli yeni tahviller için Atina, yüzde 3,75 faiz ödeyecek. İlk 10 yıl alacaklılara sadece faiz ödenecek. Ardından faiz ile birlikte ana para ödemesi de yapılacak.
Ancak PASOK ve Yeni Demokrasi milletvekillerin Troyka'nın şart koştuğu önlemlere muhalefeti sebebiyle oylamada bazı firelerin verilebileceği yorumu yapılıyor. Bu arada Troyka ile yapılacak anlaşmanın ardından ekonomik önlemlerin altında imzası bulunacak 3 partiye nasıl bir siyasi fatura çıkacağı merak konusu. Daha önce nisan ayında yapılması öngörülen seçimlerin, yeni programın uygulamasına zarar vereceği gerekçesiyle en az 1 yıl geriye atılması isteniyor.
"Özel Hesap" Egemenliğimize  Zarar Verir
Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy'nin gündeme getirdiği Yunanistan'a verilecek kredinin özel bir hesapta tutularak buradan borç verenlere ödemeyapılması önerisi, Atina'da tepki çekti. Bunun ülkenin egemenliğine gölge düşüreceği ifade edilirken, yarın yapılacak Eurogroup zirvesinde konu netlik kazanacak.
Kaynak  Cengiz Ömer 08 Şubat 2012 http://www.milletgazetesi.gr/bati_trakya_haber/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder