2 Nisan 2012 Pazartesi

Her yıl kutladığımız 1 Nisan günü


1 Nisan Şaka Günüdür
İnsanların birbirlerine şaka yapması gelenek haline geldiği gün olan 1 Nisan Her yıl şaka günü olarak kutlanır.
Dünyamızda farklı kültür, inans ve dillerde kutlanan 1 Nisan Şaka Günü sayısız efsaneler bulunmaktadır.

1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı
1 Nisan şakasının ortaya çıkışı ile ilgili birkaç rivayet bulunmasına karşın en çok itibar göreni budur. Ayrıca 1 tane daha vardır oda Türkleri zamanında hile ile yendikleri gün olan 1 Nisandır, büyüzden hile günü de denir.
Rivayete göre Fransa´da 1564´e kadar yıl 1 Nisan günü başlarmış. Fakat o yıl kral Charles IX takvimi değiştirme kararı vermiş. Ve 1 Ocak uygulamasına geçilmiş. 1 Ocak 1565 tarihinde herkes birbirine hediyeler sunmuş, “mutlu yıllar” dilemiş.
Fakat 1 Nisan gelip çattığında bazı cingöz muzipler, sanki yılbaşı kutlanıyormuşçasına, eskiden olduğu gibi yine hediyeler alıp vermişler. Bunu muziplik nedeniyle “şaka” niyetine, “gülmek için” yaptıklarını söylemişler. O günden itibaren, her yılın 1 Nisan günü, büyük-küçük herkes biribirine şaka yapmaya koyulmuş.
Fransa´da yılın bu döneminde, yani Nisan ayının başında, balık avı yasaktır. Zira bu dönem balıkların üreme mevsimidir. İşte böyle bir ortamda muziplik yapmayı sevenler balık avcılarını kandırmak için ırmaklara çiroz ringa balıkları atmışlar. Atarken de “Nisan Balığı” diye bağırmışlar.
Günümüzde tatlı sulara balık atılmıyor, ama balık şeklinde çikolatalar yeniliyor, dostlar işletiliyor, insanların arkasına kâğıttan balıklar iliştirilerek gülüşmelere yol açılıyor.
Bazıları ise “Nisan Balığı” tabirini Nisan başında ayın Balık burcunu terketmesine bağlıyorlar.

1 Nisanın tarihçesi
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil ‘Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım’ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir. İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır. Maalesef hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan
1 Nisan’lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Ülkelere göre 1 Nisan Kutlamalarına verilen adlar
· İngiltere - April Fools' Day - Nisan Kaçıklar Günü
· İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü
· Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dâhil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır.
· Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Papan  kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır.
· Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır.
· Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta  Holi adıyla kutlanmaktadır
· Fransa (Poisson d'avril - Nisan Balığı): 1564 yılında Fransa Kralı IX. Çharles yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a  aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir
· Belçika´da da çok canlı ve yaygın. O denli yaygın ki ülkenin tanınmış politikacılarının da katılım ve katkılarıyla radyo, TV ve gazeteler aracılığı ile uydurma haberler yayabiliyorlar.
Kaynaklar
  •  NTV tarih dergisi, sayı:3 sayfa:48 - Şaka balığının 444 yıllık hafızası makalesi
  • http://tr.wikipedia.org/
  • http://www.buzlu.org/
  • http://www.mailce.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder