26 Ocak 2012 Perşembe

TFF Olağanüstü Genel Kurulu sona erdi

                       TFF Olağanüstü Genel Kurulu sona erdi
Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu, Ankara Sheraton Otel'de yapıldı. Daha önce ilan edilen gündem maddeleri ile toplanan Genel Kurul'a 245 delege katıldı. Olağanüstü Genel Kurul'da divan başkanlığına Yalçın Karadeniz, başkan vekilliğine Hasan Yener, divan üyeliğine Sevda Karaali Şireci ve Kamil Dizar oy çokluğu ile seçildi.
Toplantının açılışını TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar sunuş konuşmasını yaptı.
Olağanüstü Genel Kurul, "Haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların değiştirilip değiştirilmemesi" konusunun görüşülmesi ile devam etti. Yapılan oylama sonucunda, haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanması muhtemel yaptırımların, bir kereye mahsus olarak değiştirilmesi kabul edilmedi.
"Genel Kurullar kaos için yapılmaz"
Oylamadan önce kapanış konuşmasını Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar yaptı. Başkan Aydınlar: "Toplantının sonuna geldik. Genel kurullar kaos için yapılmaz. Demokrasilerde karar alınmak için yapılır. Buraya kaos için gelmedik. Ben cevap vermek istemezdim, ama bazı konulara açıklık getireceğim" dedi.
Mehmet Ali Aydınlar şöyle devam etti: "Savunma hakkı kısıtlanmıyor. Kurullara baskı yapılması da söz konusu değil. Süre yeterli olursa diye bir şey dedim. Kurullarda değerli hukukçular var. Onlara baskı yapmak kimsenin haddine değil. Savunma süresi olarak PFDK 20 gün, Etik Kurulu ise 15 gün vermiş. Eğer bu süreler yeterli değilse ek süre talep edebilirler. Buna engel bir şey yok."
TFF Başkanı genel kurulda kürsüye çıkan konuşmacıları eleştirileri ile ilgili olarak "El insaf... Masumiyetten bahsetmiyormuşum. Bundan bahsetmek için illa da 'masumiyet karinesi' demek mi gerekiyor? Karar yetkisi Disiplin Kurulları'nda. Biz olanları ilgililerinde sorduk. Biz korktuğumuz için yetkileri devretseydik şimdi burada olmazdık.
Ben buraya gelirken böyle bir süreç olacağını biliyor muydunuz? Bu nedenle mi beni TFF Başkanı yaptınız? Fenerbahçe için ön yargım varmış.. Bu söz bana söyleniyor.. Sevgili Ali Koç yukarıda Allah var. Bir de bunu ben yapacağım? Yıllarca bu kulübe hizmet etmiş biri mi yapacak?" cümlelerini kullandıu
"Asıl planlarmızı süreç bozdu"
Konuşmacılardan Şenol Güneş'e teşekkür eden Futbol Federasyonu Başkanı; "Amacımız Türk futboluna katkı yapmaktır. Bu nedenle geçen hafta Milli Takım ekibimiz incelemeler yaptılar. Türkiye'de futbol ithalatla devam edemez. Yabancı liglerde Almanya'da yetişen Türk futbolcular var. Biz nereden bilelim burada kirli işler vardı da biz bunları temizleyeceğiz. Bunları bilen bir adam bu başkanlığa aday olur mu?
Ben arkadaşlarıma kefilim. UEFA'nın CAS'tan Cornu'nun ifadeni geri çekme yazısında iki cümle okuyorum: 'TFF'nin bilgisi Etik Kurulu ile ilgili değil, basında yer alan bilgilerle ilgilidir. TFF yetkilileri Cornu ile olan ifadelerde kişisel görüşleri yoktur.' Bu nedenle de ifade geri çekiliyor.
"Tarih gerçekleri yazacaktır"
3 Temmuz'dan bu yana yapılan tüm çabalar iyi niyetle, Türk futbolu zarar görmesin, Türk futbolu prestij kaybına uğramasın diye. Yüzümüze farklı konuşanlar arkamızdan farklı konuşabiliyor. Herkes suçsuz tek suçlu biziz. Biz koltuk meraklısı değiliz. Bizler onurlu kişileriz. Şerefimizle onurumuzla geldik, öyle de gideriz. Tarih gerçekleri yazacaktır. Ben çok rahatım. Biz yönetim kurulu olarak toplanıp gerekli değerlendirmeyi yapacağız" diyerek sözlerini tamamladı.
Kaynak http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=14349

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder