26 Ocak 2012 Perşembe

Türkiye Futbol Federasyonu Mehmet Aydınların Konuşması

        Başkan Aydnlar: "Futbol Ailesinden destek bekliyoruz"
TFF Olağanüstü Genel Kurul'da konuşma yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Türk futbol tarihinin en büyük sorunu karşısında, futbolun paydaşlar ıtarafından huzura, güvene, istikrara ve birlikteliğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.
Başkan Aydınlar, genel kurulda şunları söyledi:
"Sahada canla başla mücadele etmiş olanlar, kulübede en iyisini vermeye çalışanlar, gönül verdikleri renklerin sportif ve ekonomik açıdan uluslararası standartlara kavuşması için çaba sarfedenler, düdükleriyle adalet dağıtanlar ve daha niceleri…
Herkes, hepimiz; futbolun birleştiriciliğini, naifliğini, heyecanını, basitliğini ama bir o kadar da bilinmezliğini sevdik, seviyoruz…
Sadece biz mi?
Pazartesi sabahları; işe zafer edasıyla giden, eşi dostu tarafından espri yağmuruna tutulan, kızdırılan, takımlarının tek bir golüyle dünyanın en mutlu insanı olan milyonlarca taraftar da bu güzel oyunun sevdalısı durumunda.
Futbolun büyüsüne kapılan biri olarak, bundan tam 20 yıl önce, 1992'de profesyonel kulüp yönetiminde yer almaya başladım.
Türk futbolunun özellikle idari açıdan iyi bir yerlere gelmesine katkıda bulunmayı amaçladım.
Bundan 7 ay önce, ben ve 14 değerli arkadaşım, yine bu salonda sizlerin teveccühü ile futbolun idaresine 4 yıllığına seçildik.
Ancak; göreve başlayışımızın henüz 90'ıncı saatinde şike soruşturması ile karşı karşıya kaldık.
Etkisi yıllarca sürebilecek böyle bir olaya, 74 milyon gibi biz de hazırlıksız yakalandık…
"Türk futbolunun en ciddi krizi"
Türk futbolu sadece bugünün değil kurulduğu 1923'ten bu yana en ciddi krizini yaşamakta.
89 yılın bu en zorlu sorununu Türkiye Futbol Federasyonu'nun tek başına çözmesi mümkün değil.
Kamuoyunda zaman zaman dile getirilen "Süreç iyi yönetilemedi" eleştirilerine karşın sadece iyi niyetle çalışmamızı sürdürdük. Kararlarımızın, alındıkları tarihin şartları gözetildiğinde, en doğru kararlar olduğu konusunda ısrarcıyız.
Bu sınavda her zamankinden daha çok huzura, güvene, istikrara ve birlikteliğe ihtiyaç duyuyoruz.
Çünkü bu sorunun sorumlusu biz değiliz, çözüm için de futbol ailesinin üyelerinden, hepinizden yardım istiyoruz.
Futbolun paydaşları olarak sizlerden baskı değil, destek bekliyoruz.
Bu zorlu süreçte; bizleri ve kararlarımızı desteklemiş olan büyük bir kesim var. Onlarla birlikte yapıcı eleştirileriyle bize yön verenlere de teşekkür ediyoruz.
Ama üzülerek söylemeliyim ki, küçük çıkarları için, kaos ortamını daha da büyütmeye çalışan taraflar da var. Bu kaostan faydalanıp menfaat elde etmek isteyenlere sadece biz değil sizlerin de dur demesi gerekiyor.
"Hukuktan asla vezgeçmeyeceğiz"
Bize inanın, adalet anlayışımıza güvenin…
7 aydır süren ama bize 7 yıl gibi gelen bu süreçte çok üzüldük, çok kırıldık ancak 1 gün bile "neden biz" demedik, "arkadaşlar bu işi bırakıp gidelim" demedik…
Bu 7 aylık süreçte en çok taraf olmakla suçlandık.
Evet, Biz Tarafız…
Türkiye'den, Türk futbolunun başının dik durmasından yana tarafız.
Bunun için de; hukuktan ve futbolun istikrarını sağlamak hedefimizden asla vazgeçmeyeceğiz.
Bu konuda alacağımız kararların herkesi memnun etmesi mümkün değil. Elbette ki belli kesimler üzülecek… Ama hukukun üstünlüğü nihai kararı verecektir.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun bugüne kadar aldığı her karar ve yaptığı her işlem; TFF Kanununa, Statüsüne ve hukuki düzenlemelerine uygun olduğu gibi; FIFA ve UEFA'nın uluslararası kural ve düzenlemelerine de harfiyen uygundur.
Futbol Federasyonu olarak herkese karşı eşit mesafedeyiz, herkese karşı adiliz. Çünkü biz herkesin federasyonuyuz. Türk futbolunun çatı örgütüyüz. Tüm profesyonel kulüplerin ve amatör futbolun arkasındaki gücüz.
Sizlerin teveccühü ile seçilen bir otoriteyiz ama otoriter değiliz.
Bu yüzden de, futbolumuzu hatta ülkemizi ilgilendiren önemli kararlar ile ilgili Genel Kurul'un görüş ve önerilerini dinlemek arzusundayız.
Evet, yetkimiz var, ancak bu yetkiyi kullanmadan önce de tüm futbol paydaşlarının tavsiyelerini bize iletmesi, hepsi birbirinden kıymetli 300 delegenin en doğal hakkıdır.
Olağanüstü Genel Kurul kararını açıkladığımızdan bu yana, sayısız kulüp ve futbol adamından gelen destek ve güven ifadeleri, ne kadar doğru bir karar aldığımızın en önemli kanıtı.
"Saygılı eleştiriye açığız"
'Biz bir aileyiz, hem de büyük bir aileyiz' diyorsak, bu ailenin tüm fertlerini de dinlememiz gerekir düşüncesindeyiz.
Sadece bugün değil, sürecin başladığı 3 Temmuz'dan bu yana herkesi dinliyoruz. Kulüpler Birliği ile 10'u aşkın toplantı yaptık.
Yüzlerce, binlerce değişkeni olan böyle bir konuda, bu gemiyi limana yanaştırmak için, herkesten faydalanıyoruz.
Eleştirileri dinliyoruz ve kişilik haklarımızı zedelemeyecek, saygı sınırını aşmayacak her türlü eleştiriye açığız.
Sorumluluk taşıyan bir konumda olarak doğru bildiğimizden vazgeçmeyeceğiz. Bundan sonra da her türlü faaliyetimiz ve alacağımız kararda da şeffaf, paylaşımcı olmaya devam edeceğiz.
Futbol Ailesi'nin tüm kesimlerinin her kelimesine azami önem göstereceğiz.
Bu sebeple; Dürüst olmaya, Yasalara ve Topluma karşı sorumluluklarımızın bilincinde olmaya devam edeceğiz.
Süreç başladığından bu yana, hukukun üstünlüğü ve masumiyet karinesi en çok konuşulan kavramlar oldu.
Tüm süreci hukuki prensipler ışığında yürütüyoruz. Sözde değil özde hukuktan yanayız.
Bunu yaparken de, Dünyayı yeniden keşfetmedik. Evrensel hukuk normlarını, FIFA ve UEFA düzenlemelerini, TFF Kanun ve Statüsü hükümlerini göz önüne aldık. Aklımız, yüreğimiz ve vicdanımız böyle olması gerektiğini söylüyor.
"Hukuk Kurulları kararı verecek"
Artık bizim bir dahlimiz yok, top hukukta. Hukuki süreç; bağımsız ve alanında uzman hukukçulardan oluşan Hukuk Kurulları tarafından yürütülecek.
Şimdi sırada savunma hakkı var. Futbol Disiplin Kurulu, iddianamede adı geçen 62 şahıs ile ilgili savunma alacak.
Titizlikle yapılacak bu savunmaların yanı sıra, Etik Kurulu da tüm belgeleri inceleyerek raporunu tamamlayacak.
Dosya üzerindeki gizliliğin kalkması ile birlikte hız da artmış durumda. Hukuki sürecin yetişmesi halinde, Disiplin Kurulları; Nisan'da başlayacak play-off öncesinde nihai kararını vermeyi planlıyor.
Bugünkü Genel Kurul'un alacağı kararlar da, bizler için önemli bir rehber, dikkate değer tavsiyeler olacaktır.
29 Haziran'daki Genel Kurul'da da vurguladığımız gibi; görevde olduğumuz süre boyunca kimsenin hakkının başkasına geçmesine izin vermeyeceğiz.
Futbolun tüm paydaşlarının emek ve alın terine saygı duymaya devam edeceğiz.
"Sadece futbol değil ülke itibarı da önemli"
Türkiye Futbol Federasyonu ve Futbol Ailesi olarak, önceliğimiz futbolumuzun gelişimi. Ama bugünkü şartlar sadece Türk futbolunu değil tüm Türkiye'yi, ülkemizin prestijini ilgilendiriyor.
Alınacak kararlarda, futbolun geleceği ve prestiji kadar Türkiye'nin uluslararası itibarı da dikkate alınıyor.
Futbolun gerçek sahiplerinin yer aldığı bu Genel Kurul'un ve kararların ülkemize, ülke futboluna hayırlı olmasını dilerim.
Sözlerime son verirken; hepimizi derinden yaralayan Van Depremi'nde vefat eden vatandaşlarımıza, genç yaşta hayatını kaybeden Keşansporlu kardeşlerimize, maça giderken hayatlarını kaybeden Trabzonsporlu futbol sevdalılarına ve de aramızdan ayrılan futbolun Ordinaryüsü Lefter'e, Allah'tan rahmet diliyorum…
Kaynak http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=14358

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder