6 Şubat 2011 Pazar

6 Şubat 2011 Atatürk'ün Bursa NutkuBursa Nutku

Bursa’da şeriat isteyen bir grubun neden olduğu olaylar üzerine, Mustafa Kemal, 6 Şubat 1933’te Bursa’ya geldi.
“Arapça ezan” gösterisini İzmir’e giderken haber alan Mustafa Kemal, 6 Şubat 1933’te Bursa’ya gelmişti. Akşam yemekte yaptığı konuşmadan oluşan Bursa Nutku’nun gerçekten söylenip söylenmediği tartışılagelmiş, siyasal polemiklere konu olmuştur. Bu haliyle de, Bursa Nutku bilinmesi gereken bir vakıadır:

“Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kırpırtı ve bir davranış duydu mu? ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

“Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir’ diye düşünecek, ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, ‘demek adalet örgütünü de düzeltmek yönetim biçimine göre düzenlemek gerek. Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, Başbakan’a ve Meclis’e telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ‘ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eyleminde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir’."

“İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!”.

Kaynaklar
              -  Atatürk, Söylev (Nutuk) I-II., Türk Dil Kurumu Basımevi.
              -  Mükerrem K. Su-Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Türkiye Cumhuriyet İnkılâp Tarihi, Milli Eğitim Bakanlığı, Basımevi.
              -  Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, AKDTYK.
              -  Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Doğumundan Ölümüne Kadar Kaynakçalı Atatürk Günlüğü, İş Bankası Yayınları.
              -  S. Eriş Ülger, Özgün Belgelerle Türkiye Cumhuriyeti ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder